Meghökkentő ékszermesék
No, mi lehet a közös nevező a papírban, a gumicukorkában, a gombában, az uszadékfában és a jávorszarvaskakiban?
Hát persze, hogy az ékszer!
Mi nők. Mi mindent aggatunk magunkra?
Mert folyton folyvást az egyedit, a megismételhetetlent keressük. Azt, amelyik nem jön pont velünk szembe az utcán.
De azért megkérdezzük baráttól, barátnőtől, kollégától, „hűha, hol vetted?” „nekem is kell ilyen”, na de azért néha ciki, hogy ugyanabban a dekorban feszítünk…
Ugye te is hasonlóképp vagy vele?
S mert kell a különleges, hát van bőven választék az alapanyagokból is.
Csak a képzelet szab határt az anyagok sorának, amiből ékszer készülhet.
Hát nézzünk meg csak néhány furcsaságot az ékszeralapanyagok közül.
Papír
Annyi mindenre használjuk, most már miért is ne készülhetne belőle ékszer?
A fenntarthatóság jegyében az ékszerpiacon megjelent a használt újságpapírból készült ékszer is.
A tartóssága vitatható- de ha rövid ideig tartó divatcikként tekintünk a papírékszerekre- hát tessék itt a változatosság netovábbja.
Kép: https://xnx.hu/divat-photos/2612/Kreativ-papir-ekszer
Az újrahasznosítás művészi szintre emelése a Littlefly papír ékszerek világa, ahol kiselejtezett könyvek szolgálnak alapanyagként. Jeremy May egyedi kézműves irodalmi ékszerei laminált könyvlapokból készülnek. Irodalmi ékszer- mert az elkészült ékszer visszakerül abba a könyvbe, amelyből kimetszették.
Kép: http://littlefly.co.uk/littlefly_wordpress/?page_id=5
Kép: http://littlefly.co.uk/littlefly_wordpress/?page_id=7
Hogy miért szerepel a meghökkentő csoportosításomban? Mert a könyv szerintem olvasásra való! Gyerekkorom óta szeretem a könyveket, a régi könyveknek a jellegzetes szagát is! És hát valahogy bennem az rögzült, hogy könyvet nem dobunk ki, nem rajzolunk bele, nem tépjük szét …
Gumicukorka
Ez az egyik kedvencem a „mi mindenből is lehet” kategóriában. Mikor először találkoztam a gumimaci fülbevalóval, azt hittem nem jól látok :) S a termékleírásban gondosan ott szerepelt, hogy gumicukorka több lakkréteg bevonatot kapott, ne érje víz, mert felolvadhat (!!!?) .
Tudod, volt az a reklám, hogy „a csoki csak a szádban olvad, nem a kezedben” – itt meg lehetett volna, hogy "csak ne a füledben". Gondolj bele: kifogsz egy nyári záport, s utána rajzanak a füledre a darazsak :) ! Nagy előny a műgyanta elterjedése a bizsu ékszerek készítésénél, ha gumimacira vágysz, már megkaphatod gyantából- az nem fog elolvadni. (Azért ha kitartón keresel, kreatív oldalakon még mindig megtalálod a gumicukor fülbevalót is!)
Gomba
Azért mutatok saját „termést” is. Magamnak készítettem ezeket az ékszereket- szárított, festett gombából. Szeretem a karakteres színeket, a sárga minden árnyalatát, a bordót is, így ezek a fülbevalók és láncok is helyet kaptak az ékszeres dobozomban. Ugyan ezekre kicsit vigyázni kell, hogy ne sérüljenek, de szeretem a természetes egyenetlenségét, no és –természetesen – a színeit!
Uszadékfa
Talált kincs. A meglátás művészete- szó szerint! Mert Te is sétálsz, s a természet csodás, de meglátod egy lehulló faágban, egy vízmosta fadarabban az ékszert?
De nézd, ha így látod, már Neked is megragadja a figyelmed!
Kép: https://anan.hu/spd/122780/Uszadekfa-medal-nyaklanc-ujrahasznositott-kornyeze
Fog
Kezdetben volt a cápafog. Valamikor a 80-as években nagy divatja volt a bőrszálon lógó cápafog viselésének… S itt most nem is a gyermeki fogakat keretbe foglaló emlékőr ékszerekről szeretnék írni, hanem a kifejezetten csak dekor céllal, emberi fogból készült ékszerekről.
Igen, ilyen is van!
Kép: http://vanderglas.com.au/gallery.html
Polly van der Glas ausztrál ékszerésznek jutott eszébe, hogy a szépségről alkotott képünket némiképp átformálja polírozott fogakkal, és emberi hajtincsekből megalkotott ékszereivel.
Az ékszerész művészi koncepciója szerint minden fognak és hajfürtnek megvan a saját története, ami az újrafelhasználást követően új kontextusban újraéled.
Ahogy azt oldalán olvasható hitvallásából is kiolvashatjuk, erőteljes érzelmeket generálnak ezek az ékszerek : „ miközben a foggyűrűt viselem vacsoránál, megkérdezem mi volt az utolsó étkezés, amit ez a fog evett? Vagy ahogy reggel felöltözöm és felveszem a fonott hajkarika fülbevalót; milyen frizurából lettek ezek a tincsek? „
Tartalom és forma.
A szépség új határa.
Itt most valóban fogas a kérdés: Te átlépnéd? Meglépnéd?
Kép: http://vanderglas.com.au/gallery.html
… és a mit a jávorszarvas pottyantott
A végére hagytam az igazi kuriózumot: rénszarvas kakit.
Azért jó, ha Bakacsin a szomszédodban lakik, mert akkor van bőven alapanyag.
Azt, hogy ki a tulajdonképpeni ötletgazda, mára már nehéz lesz eldönteni a vajdasági Gmoser Ilona, aki Alaszkába költözvén a jávorszarvas-kultuszból kerített magának üzleti ötletet, vagy a Maine állambeli Mary Winchenbach, aki a háza melletti erdőből gyűjti az alapanyagot, vagy netalán valaki más ? Most épp 3 márkát is találtam a témában :)
Egy biztos: a kiszárított és lakkozott jávorszarvaskaki ékszer ma virágzó üzlet!
https://melmagazine.com/en-us/story/how-maines-queen-of-moose-tirds-became-an-internet-sensation
Mielőtt hitetlenkednél, keress rá nyugodtan: a világ legnagyobb online kézműves piacterén most is rendelhető!
Ugye-ugye, hogy miből lehet várat, meg üzletet építeni?
Tetszett a meghökkentő ékszermesém? Gyere olvass legközelebb is!